Verze pro tisk

2018-03-28 Dobrošov, KuksNa konci března jsme uskutečnili novou expedici, které se zúčastnili zájemci od pátých do devátých tříd spolu s pí ředitelkou, pí uč. Wizovou a pí uč. Jehličkovou. Tentokrát byla naším cílem dělostřelecká tvrz Dobrošov a barokní Hospital Kuks.

Navštívili jsme jednu ze zpřístupněných tvrzí československého opevnění z let 1935 až 1938. Průvodce nám velmi zajímavě vyprávěl historii výstavby tvrze, seznámil nás s vystavenými exponáty, prošli jsme chodby bojového patra, prohlédli jsme si výstavu o zbraních československé armády a pak jsme sestoupili asi čtyřicet metrů hluboko a prohlédli si další patro tvrze. Dokonce jsme viděli nynější obyvatele tohoto prostoru - spící netopýry. Podle našeho průvodce je mezi nimi i jeden, kterému je více než 20 let. Cestou z podzemí jsme vystoupili po více než 200 schodech na střechu dalšího objektu - velitelského srubu, ze které byl krásný, sice trochu zamžený, výhled do okolní krajiny.

Rozloučili jsme se s Dobrošovem a vydali jsme se k baroknímu Hospitalu Kuks. A stejně jako v Dobrošově jsme sledovali velmi zajímavý výklad průvodkyně. Navštívili jsme Lékárnu u Granátového jablka, hospitální kostel, obdivovali jsme renovované obrazy z cyklu „Tanec smrti“ a viděli jsme originály slavných soch M. B. Brauna - Ctnosti a Neřesti. Tím naše expedice skončila.

Dozvěděli jsme se spoustu nových informací, dostali jsme se do objektů, které mnozí z nás viděli poprvé. „Byl to opravdu krásný výlet.“ „Nejvíc se mi líbil Kuks, v Dobrošově jsme si procvičili nohy. Prostě výlet na míru.“ „Nejvíce se mi líbilo dobrodružství, které jsme zažili v podzemí společně s netopýrky. Na Kuksu se mi líbila lékárna a jednorožec.“ „Mně se líbilo úplně všechno, bylo to nádherné“. „Takže je za námi další super výlet a bylo to super!“ Děkujeme!

A těšíme se na příští expedici! Účastníci výletu

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

DDM P2