Verze pro tisk

2019-09-17 Machři 2019V úterý 17. 9. se šly deváté třídy a třída 8. A podívat na přehlídku středních škol a učňovských zařízení - Machři roku 2019.

Celostátní setkání učňovské mládeže se pořádalo na Palackého náměstí a v přilehlých Zítkových sadech. Třída 8. A začala svou návštěvu právě zde, v Zítkových sadech, kde je instalováno 25 andělů. Projekt Edward takto upozorňuje na zbytečná úmrtí chodců. Celkem dvacet pět symbolických andělů se zavěšenými botami představuje 25 chodců, kteří zemřeli v roce 2018 pod koly aut, tramvají či autobusů. Výstava na děti udělala velký dojem.

Poté se žáci vrhli do víru odborného dění na náměstí a v sadech. V rozlehlých stanech předváděli své umění truhláři, strojní mechanici a elektrikáři. Zpočátku byl velký zájem a nával u stánku SŠPTA Jihlava, kde probíhal bodypainting, nicméně nedaleká soutěž v řezání kmene ruční pilou byla pro mnohé akčnější zábavou. V stánku SOŠ uměleckořemeslné ukazovala studentka práci na keramickém kruhu. Hned vedle předváděli své řemeslo truhlář a klempíř. Na druhé straně náměstí mohli žáci ochutnat jednohubky a míchané nealko drinky učňů SOU Čakovice studujících obory kuchař, číšník. Pozorovat žonglérské umění barmanů bylo zajímavé, ale na pódium si nikdo z nás netroufl, aby si žonglování zkusil. Kadeřnice a kosmetička lákaly převážně děvčata a kluky přitáhly pro změnu SPŠ dopravní a elektrotechnické obory. Zahradníci a zahradnice ze SOŠ Jarov předváděli vazby květin. To si žákyně naší školy také vyzkoušely. Některé žáky lákala možnost zkusit si práci řezbáře. Pod odborným vedením mistra z VOŠ uměleckořemeslné vytvořili dva osmáci svoje první dlabané dřevěné mističky. Blahopřejeme!

 Návštěva a prohlídka stánků uběhla velmi rychle. Pro žáky to bylo poučné a inspirativní dopoledne, které jim připomnělo, co je bude brzy čekat, a to volba střední školy a budoucího povolání. Možná mají zase o něco jasněji.

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2