Verze pro tisk

2018-10-10 až 12 SlovinskoRáno 10. října jsme se vydali poznávat krásy Slovinska. Všichni účastníci zájezdu (žáci 5. - 9. tříd) předem vypracovali kvalitní projekty o této zemi, a tak jsme věděli, na co se máme těšit. První, co nás po cestě čekalo, byl starobylý hrad Bled, tyčící se nad stejnojmenným romantickým jezerem. Všechno zalité hřejivým sluncem. Dále jsme přejeli k soutěsce Vintgar. Na dně soutěsky bublá, utíká i plyne průzračná řeka, naparáděná malými vodopády a peřejemi. Prošli jsme celé údolí, obdivovali ryby v čisté vodě a dýchali svěží vzduch.

Vyrážíme směrem na Portorož, do hotelu a na večeři. Spokojeně jsme se najedli, zabydleli, nařídili budíky a ráno další den nás čekají dvě světoznámá místa – rozsáhlá jeskyně Postojna jama i její vzácný obyvatel macarát jeskynní – človéška ribica. Mimo jiné nás zaujalo, že tento živočich nemusí 10 let přijímat potravu. To my jíme pořád. Následuje krátký přejezd na Predjamski grad – hradní stavba je jakoby vrostlá do skály a skalní prostory jsou součástí hradu. Po prohlídce nakoupíme suvenýry a frčíme zpět do Portorože, protože tam na nás v hotelu čekají vyhřáté bazény s mořskou vodou. Plavání a předtím jeskyně i hrad, výsledek je obrovská chuť k jídlu. U večeře nikdo nespěchá a jde si dát nejméně čtyři chody. Romantický teplý večer trávíme na náměstíčku s výhledem na moře, vyprávíme si a užíváme si pohodu. Pak předbalit, dohodnout se, co bude ráno, a spát. Po bohaté snídani ukládáme zavazadla do autobusu a jdeme po pobřeží z Portorože do Piranu, nádherného poklidného přímořského městečka. Vystupujeme ke zvonici kolem starobylých barevných majáků, pak dolů k radnici křivolakými uličkami a na náměstí je chvíli čas na suvenýry nebo zmrzlinu. Autobus si nás vyzvedne a míříme do národního parku Triglav. Čeká nás totiž lanovka na horu Vogel. Sice si bereme teplejší oblečení, ale na vrcholu je 19 stupňů a modro a slunce. Prostě nádherné výhledy. Prohlížíme i horskou zahrádku, pojmenováváme rostliny, fotíme hory, ovce i slepice s kohoutem a je nám skvěle.

Dole po návratu nás naši dospělí nakrmí svačinou a nasedáme neradi na cestu domů. Slovinsko si zamiluje každý, kdo ho navštíví. Podívejte se na fotografie.

-ič a ostatní účastníci zájezdu-

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2