Verze pro tisk

2019-09-25 až 26 Poznávací zájezd do PolskaDvacátého pátého září jsme se vypravili, spolu s pí ředitelkou a učiteli, na další cestu za poznáním. Tentokrát jsme se vypravili do Polska. Chtěli jsme zde navštívit některé památky na druhou světovou válku.

Vyjeli jsme časně ráno. Náš první cíl byla Osówka - jinak „Hitlerovo podzemní město“, součást opevněné oblasti Sovích hor. Chtěli jsme poznat podmínky v podzemí tohoto objektu, který postavili vězni z koncentračního tábora Gross Rosen a seznámit se s jeho určením . Ve vlhkém

a studeném podzemí jsme absolvovali extrémní trasu prohlídky včetně překonávání zatopených prostor plavbou na loďce a přechodem po zavěšených lávkách. Dostali jsme se až do obrovského sálu , který tvořil srdce celého díla . Díla , jehož určení není dosud jednoznačně vysvětleno. Viděli jsme nástroje, se kterými pracovali vězni, kteří v těchto podmínkách vytvořili tento obrovský komplex. Naším dalším cílem byl zámek Ksiaz , který měl být pravděpodobně propojen podzemními chodbami s komplexem v Osówce a s ostatními objekty Sovích hor a měl se pravděpodobně stát útočištěm pohlavárů třetí říše. My jsme obdivovali zejména vnější vzhled zámku a jeho krásné zahrady. Po prohlídce jsme se přesunuli do penzionu, kde jsme byli ubytováni.

Druhý den nás čekala návštěva Památníku vyhlazovacích koncentračních táborů v Osvětimi - Březince. Po nutných procedurách jsme vstoupili na území tábora. Provázel nás tísnivý pocit, který zvyšovaly ploty z ostnatých drátů, strážní věže, nápis „Arbeit macht frei“ na vstupní bráně a smutné cihlové domy. Viděli jsme pozůstatky strašného utrpení lidí, ze zdí místností na nás hleděly tváře lidí, kteří zde byli zavražděni. V obrovských vitrínách ležely kupy lidských vlasů, předmětů denní potřeby, šatů, protéz, brýlí, dětských šatiček......... a také prázdné plechovky od Cyklonu B - vraždícího plynu. V Březince nás zamrazilo, když jsme stanuli před obrovskou bránou s prázdnými kolejemi a vzdáleným nástupištěm, odkud koleje nevedly dál...... a zase pozůstatky obrovského množství tentokrát dřevěných baráků, ostnaté ploty a mezi tím čněly komíny krematorií. Na takové hrůzy nelze zapomínat! Pochopili jsme, proč spisovatel Arnošt Lustig řekl, že „v Osvětimi se podařilo naplnit představu pekla“.

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v Ostravě ve Velkém světě techniky. Zbytek výletu jsme si příjemně užili ve společnosti technických exponátů.

účastníci cesty za poznáním

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2