Verze pro tisk

2019-09-11 Poznávací zájezd do Lidic, Mayrau a na OkořVe středu 11. září jsme vyrazili na další cestu za poznáním naší země, tentokrát do středočeského kraje.

První zastávku jsme udělali na zřícenině hradu Okoř. Překvapila nás mohutnost hradebního opevnění, část zachovalého cimbuří, částečně zachovalé zbytky gotické kaple a majestátní zbytky donjonu. Jen bílou paní z písničky „Na Okoř je cesta..“ jsme nepotkali.

Pokračovali jsme do Památníku v Lidicích, kde jsme si připomněli tragický osud obce a jejích obyvatel v době Protektorátu. Pí průvodkyně nám v pietním území vyprávěla o strašných událostech, které tehdy - 10.června 1942 vymazaly tuto obec z mapy, ale Lidice byly postaveny znovu. Všichni jsme dojatí stáli u sousoší lidických dětí.

Naší poslední zastávkou byl hornický skanzen Mayrau. Průvodci vyprávěli o hornické práci, viděli jsme šatny, sprchy, převlékárny pro horníky, záchranářskou techniku, také jsme se podívali do cvičného prostoru pro báňské záchranáře a do cvičných chodeb, kde jsme si mohli vyzkoušet jaké to je, pohybovat se ve stísněných prostorách dolu.

Výlet se nám velmi líbil!

Těšíme se na další výlety.

žáci 5. - 9. ročníku

Překlad stránek

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Kvalita ovzduší

DDM P2