Domů Základní škola Archiv školních let Školní rok 2021/2022 Přebor Prahy školních družstev prvního a druhého stupně v šachu

Škola

Přebor Prahy školních družstev prvního a druhého stupně v šachu

Zbyšek Vít | 31. 5. 2022

Tento týden pořádal Pražský šachový svaz v příjemném prostředí hotelu Populus Pražský přebor škol čtyřčlenných družstev. V úterý 10.5. turnaj prvního stupně ZŠ a ve čtvrtek 12.5. turnaj druhého stupně ZŠ a nižších ročníků gymnázií. Oba turnaje se hrály švýcarským systémem na sedm kol. Na prvním stupni tempem 15 min +5 sec za každý provedený tah a na stupni druhém 20 min + 5 sec za každý provedený tah. V obou turnajích vyhrála družstva základní školy u svatého Štěpána. V turnaji na prvním stupni základní škola u svatého Štěpána navíc demonstrovala svoji nadvládu mezi pražskými školami tím, že na prvních šesti místech se umístily celkem tři týmy této základní školy. Naše škola na turnaje vyslala na prvním stupni dvě družstva a na stupni druhém jedno družstvo. Nominaci nám trochu komplikovaly školy v přírodě šestých tříd a nemoc některých hráčů. Proto jsme nemohli vyslat ještě další družstvo na první stupeň. Náš A tým nakonec v závěrečném pořadí obsadil se ziskem 15 bodů z 28 možných osmnácté místo z 35 týmů. Naše družstvo na 10. místo ztrácelo pouhých 0,5 bodu. V tomto družstvu byla jednoznačnou oporou Kateřina Hodková, která nasbírala šest bodů ze sedmi možných a obsadila celkové třetí místo třetích šachovnic ze všech škol. Spolužák Kateřiny Hubert Topolecký se účastnil svého prvního turnaje a zaplatil tak nováčkovskou daň v první části turnaje, kde mu bránila k lepším výkonu nervozita. Od čtvrtého kola si Hubert už na turnajové tempo zvykl a předváděl výkony, které autor těchto řádků u Huberta pravidelně vídá na čtvrtečním tréninku nejsilnější tréninkové skupiny na naší škole. Hubert nakonec získal pěkných 3,5 bohu. Tým doplnila dvojčata Katsevych. Bratři hájili první dvě šachovnice družstva a předvedli dobrý výkon. Naše druhé družstvo bylo složeno z větší časti hráči prvních a druhých ročníků Timurem Novákem, Mikulášem Rosákem a Viliamem Jagerem, aby nasbírali potřebné zkušenosti a mohli tak být oporami v následující letech. Tento mladý tým doplnil Vuk Milojević ze čtvrté třídy a Vojta Rosák z třídy páté. Naše B družstvo nasbíralo celkem 10,5 bodům a obsadilo konečnou 32. pozici. V turnaji škol druhého stupně naši školu reprezentovalo družstvo ve složení Martin Kůžel, Gregorio Rosso, Dovber Jerochim a Daniel Potts. Naši hráči to měli v silné konkurenci velmi těžké, nasbírali celkem 9 bodů a umístili se v závěru startovního pole. Je třeba ale vyzdvihnout individuální výkony Martina Kůžela a Daniela Potts. Oba získali čtyři body ze sedmi možných a zahráli velmi slušný turnaj. Jejich spoluhráčům bránila nezkušenost a nervozita k předvedení lepších výsledků. Jinak všem našim reprezentantům patří velké díky, že se turnaje zúčastnili a reprezentovali tak naši školu. Přeji jim do dalších turnajů mnoho úspěchů a nadále radost z této krásné královské hry.